You are currently viewing Jak przechowywać żywność, aby dłużej przetrwała?

Jak przechowywać żywność, aby dłużej przetrwała?

Jak przechowywać żywność, aby dłużej przetrwała?

Prawdopodobnie większość z nas nie lubi wyrzucać jedzenia do kosza. Jednak szacuje się, że w Polsce marnujemy około 9 milionów ton żywności rocznie. Jest kilka skutecznych sposobów, które mogą temu zaradzić. Oprócz robienia za każdym razem listy zakupów możemy użyć kilku sprytnych trików, które pomogą zakupionej żywności przetrwać o wiele dłużej. Jesteście ciekawi co to za sztuczki?

Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Warzywa i owoce, które lubią lodówkę

Przede wszystkim nigdy nie powinno się myć żywności przed jej przechowywaniem. Należy umyć konkretne warzywo czy owoc tuż przed ich spożyciem. To wyeliminuje problem pojawiania się pleśni. Jakie warzywa można przechowywać w lodówce, wydłużając im jednocześnie życie? Np. marchew, jagody, seler naciowy, paprykę, brokuły, cukinię, bakłażana, warzywa strączkowe, sałaty, czereśnie. Zdania co do jabłek są akurat podzielone. Dodatkowo twarde warzywa, takie jak rzodkiewka czy marchew zachowają swoją twardość i jędrność na dłużej, jeśli schowamy je w pojemniku z wodą. Wodę należy wymieniać co 2-3 dni. Natomiast warzywa liściaste, takie jak sałata czy szpinak będą dłużej świeże, jeśli po zakupie od razu dokładnie je umyjemy, wysuszymy ręcznikiem papierowym, a następnie schowamy do pojemnika (najlepiej szklanego) i przykryjemy od góry lekko nawilżonym ręcznikiem papierowym. Taki zabieg może przedłużyć ich żywotność nawet do dwóch tygodni!

Warzywa i owoce, które lubią blaty

Jakie warzywa i owoce nie przepadają za lodówką, ale za to lubią być po prostu na wierzchu w kuchni? Są to: ogórki, pomidory, ziemniaki, cebula, gruszki, banany, awokado, wszelkie cytrusy, brzoskwinie, nektarynki, egzotyczne owoce np. papaja, kiwi, ananas, czy mango. Banany można schować w lodówce w momencie, w którym osiągną preferowaną przez nas dojrzałość, wcześniej powinny być przechowywane na blacie. Jeśli chcemy wydłużyć świeżość bananów, należy owinąć ich końcówkę folią. Z kolei, aby przedłużyć świeżość pomidorów, powinniśmy trzymać je w zacienionym, przewiewnym miejscu, w temperaturze pokojowej, najlepiej szypułkami do góry (inaczej mogą przebić miąższ pomidora, a wtedy warzywo szybciej zapleśnieje). Pod soczyste i delikatne owoce, takie jak truskawki czy brzoskwinie należy podkładać papierowy ręcznik lub ściereczkę. W ten sposób pozbędziemy się wilgoci, a owoce pozostaną na dłużej świeże. 

Jak przechowywać nabiał i mięso?

Aby przedłużyć ważność tych produktów, istotne jest ich rozmieszczenie w lodówce. Na samej górze lodówki powinniśmy umieścić jogurty i kefiry. Twarożki i biały ser (w tym np. serek wiejski) należy przechowywać na środkowej półce, to również idealne miejsce dla jajek. Nie powinno się przechowywać ich na drzwiach lodówki. Przedostatnia półka od góry to idealne miejsce dla wędlin i mięsa. Należy pamiętać, że kupując wędliny wybieranie opcji kupna w kawałku, znacząco wpłynie na wydłużenie okresu jej świeżości. Jeśli wędlina została sprzedana w torebce foliowej, po powrocie do domu należy przełożyć ją do papieru. Najtrwalsze wędliny to te wędzone i podsuszane, mogą zachować swoją świeżość w lodówce nawet do miesiąca. Jeśli chcemy przedłużyć świeżość jogurtu naturalnego, którego nie udało nam się zjeść w całości, wystarczy po jego otwarciu dodać odrobinę soli. Dzięki temu trikowi termin przydatności nabiału znacznie się wydłuży. Ta metoda nie sprawdzi się jednak przy wszelkich słodkich jogurtach, bo zwyczajnie zepsuje nam ich smak. Z kolei, aby uniknąć wyrzucania połowy niedojedzonego serka wiejskiego, należy odwrócić opakowanie z serkiem do góry dnem, zabezpieczając je odpowiednio folią spożywczą. Kolejny cenny trik jest związany z jajkami. Można opóźnić ich starzenie poprzez natarcie ich skorupki niewielką ilością oleju roślinnego, należy to zrobić jeszcze przed włożeniem ich do lodówki po zakupie. Ta technika zapewni jajkom świeżość nawet do miesiąca.

Pamiętajmy, że wpływ na świeżość jedzenia mają takie aspekty jak: miejsce i sposób ich przechowywania, czas od momentu zakupu do ich spożycia oraz kupowanie zbyt dużych ilości produktów spożywczych.