You are currently viewing Jak prawidłowo gotować warzywa?

Jak prawidłowo gotować warzywa?

Każdy ma swój sprawdzony sposób na gotowanie warzyw albo zazwyczaj po prostu je gotuje bez większego zastanawiania się nad tym w jaki sposób zrobić to prawidłowo!

Okazuje się, że jest kilka zasad, które należałoby wiedzieć zanim przystąpimy do gotowania. Oczywiście materiał potraktujcie z przymrużeniem oka, publikujemy zasady, ale to nie są jedyne słuszne sposoby 🙂.

Na pewno dadzą Wam większy pogląd na wartość odżywczą warzyw po gotowaniu.

WARZYWA NA WRZĄTEK

Warzywa najlepiej gotować wrzucając je do gotującej się już wody.

Dlaczego ? ponieważ dzięki temu ścina się w nich białko i nie przedostają się do wody wartości zawarte w warzywach.  Ponadto wrzątek niszczy enzymy utleniające, które pozwalają witaminie C opuszczać komórki.

SÓL NIE TAKA ZŁA

Dzięki dodaniu soli do wody do gotowania warzyw tworzymy wywar izotoniczny, który zapewnia dobry smak warzyw. Gdybyśmy gotowali je bez soli, woda ‘wyciągnęłaby’ z warzyw część składników odżywczych.

UŻYWAJ POKRYWEK

Wraz z parą podczas gotowania uciekają również witaminy! A przy okazji warzywa gotują się szybciej gdy nie zmniejsza się w trakcie ilość wywaru, w którym się gotują. Możesz wtedy użyć też mniejszej ilości wody.

NIE WYLEWAJ WODY

Jeśli planujesz ugotować zupę, lub mrozisz sobie wywary na rosół czy do sosów, zamroź również wodę po gotowaniu warzyw ( np. brokułów, kalafiora czy marchwi). W tej wodzie jest masa wartości odżywczych, które wzbogacą kolejne potrawy!

DODAJ OLIWY DO…

…do gotowania warzyw 🙂 Wiele witamin i składników odżywczych jest rozpuszczalnych w tłuszczach, to znaczy, że potrzebujemy tłuszczu, by móc z nich w pełni skorzystać. Zamiast tłustego sosu dodaj do gotowania warzyw oliwę z oliwek, masło czy olej lniany.

DODATKI 

Do zielonych warzyw warto dodać odrobinę mleka, które neutralizuje niekorzystne właściwości kwasu szczawiowego. Do marchwi czy dyni dodaj trochę masła – kolor będzie dużo ładniejszy. Do brokuła dodaj odrobinę cukru – nie straci tyle koloru 🙂 

AL DENTE

Al dente nie musi być tylko włoski makaron 🙂 Ta zasada świetnie sprawdza się w przypadku warzyw – są wtedy smaczniejsze, mają przyjemniejszą strukturę i zdecydowanie więcej składników odżywczych 🙂

NIE ZDEJMUJ SKÓRKI

Jeśli przygotowujesz sałatkę warzywną to nie obieraj warzyw, dzięki temu zachowają one więcej witamin.

Jeśli wprowadzisz te zasady do swojego gotowania zyskasz bardzije wartościowe potrawy, bogatsze w witaminy i składniki odżywcze. Więc czy to niezbyt wysoka cena za zdrowsze jedzenie? 🙂